Körbeért a diákok és tanárok tíz kilométeres élőlánca
Tovább folytatják tiltakozó akcióikat a tanárok és az őket támogató diákok, szimpatizánsok. A PDSZ sajtótájékoztatóján bejelentették, november 18. az új sztrájknap.
A tanárok a megélhetést jelentő bér mellett a munkaterhek (elsősorban az adminisztráció) csökkentéséért, valamint a sztrájkoguk visszaállításáért küzdenek.
9:40: Novák Katalin is reagált a pedagógusok tiltakozására
A köztársasági elnök a Facebook-oldalán arról írt, szerdán Győrben járt és a helyi Révai Miklós Gimnázium igazgatójával és a Nemzeti Pedagógus Kar elnökével, Horváth Péterrel egyeztetett az oktatás helyzetéről. Novák – egyértelműen az elégedetlenségre reagálva – úgy fogalmazott, „mielőbb megnyugtató megoldásra van szükség a tanárok anyagi biztonsága érdekében.”
9:17: A pedagógus szakszervezetek követelései
- Érdemi, 41 százalékos pedagógus-béremelés 2023 januárig visszamenőleg, a kormány által év elején ajánlott 10 százalékon felül.
- Emelkedjen az oktatási ágazatban nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók garantált illetménye is.
- A pedagógus munkakörben foglalkoztatottak neveléssel-oktatással lekötött munkaideje heti 22 óra legyen.
- A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermek vagy tanulócsoportban önállóan végzendő gyermekfelügyeletre.
9:10 Nem csupán a főváros tiltakozik
Szerdán Balatonfüred, Orosháza, Békéscsaba, Szigetszentmiklós és Budaörs iskolái tiltakoztak a csütörtöki, budapesti élőlánc előtt, pénteken reggel Kecskeméten, délután pedig Szombathelyen is utcára mennek az iskolák. A PDSZ Facebook-oldalán az összes akciót összegyűjtötte.
9:02: Az élőlánc hivatalos vége 8.45 volt, de még mindig tart
Az előre meghirdetett végpont után sem szűnt meg a jelenleg a Nagykörutat, és a budai Alkotás utcát is körülölelő élőlánc, amit tanárok és diákok tartanak az oktatás szabadságáért. Több szakaszon, a Nyugati pályaudvar után még mindig tömött sorok állnak, az autósok nagy része pedig a Délitől a Blaha Lujza térig dudálással fejezi ki a demonstrálók iránti szimpátiáját.
8:55 Itt vannak a csütörtöki élőlánc résztvevőinek követelései
A szervezők négy pontja:
- Megoldást a tanárhiányra!
- Tanítható és tanulható mennyiségű és minőségű tananyagot!
- Élhetőbb körülményeket az iskolákba!
- Figyelmet az oktatásra!
8:48: Budán is egyre hosszabb a sor
A Szent Margit és a Szilágyi Erzsébet Gimázium dolgozói is sztrájkolnak. Budapesten kívül a zalahalápi igazgató és a dolgozók is bejelentették, ma nem veszik fel a munkát, Dunakeszin pedig a Szent István Általános Iskola előtt tilakoznak. A Szilágyi dolgozói és tanulói az élőláncban is részt vesznek, az Alkotás úton ahol az egyre hosszabbra nyúlik.
8:10 Összefüggő az élőlánc
Több helyen is már összefüggő az élőlánc. Az autósok dudaszóval és integetéssel fejezik ki a szolidaritásukat.
A Déli pályaudvarnál, a BAH-csomópontnál, az Oktogonnál és a Blaha Lujza tér Rákóczi tér között tömött sorokban állnak már a tüntetők.
8:00 Itt a novemberi menetrend
November 2-án parlamenti vitanapot tartanak a parlamentben az oktatásról és a tanárok helyzetéről - közölte Nagy Erzsébet, a PDSZ részéről. Hozzátette: Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár tájékoztatása szerint november 7-én ül össze a sztrájkbizottság.
Gosztonyi Gábor, a PSZ részéről közölte: november 23-án „valódi nemzeti konzultációt” az oktatás ügyéről.
07:55 Novemberben lesz a következő sztrájknap
A PDSZ csütörtök reggeli sajtótájékoztatóján jelentette be: a következő országos sztrájknap november 18-án lesz.
Korábban írtuk
A tüntetések és sztrájkok különösen a Kölcsey gimnázium tanárainak kirúgása után lettek erősebbek. Bár a kormány egyetért a béremelés jogosságával, azt az EU-val kötött megállapodástól teszi függővé.
Legutóbb az október 23-i nemzeti ünnepen tüntettek, akkor több mint 80 ezren álltak a tanárok mellett. Ezt követően a két nagy pedagógus szakszervezet, a PDSZ és a PSZ október 27-ére szervezet újabb országos sztrájkot.
Emellett Budapesten élőlánc is lesz, még hozzá soha nem látott méretben: a tanárok és szimpatizánsok az egész Nagykörutat (a budai oldallal együtt) szeretnék átérni.
(Kiemelt képünk: Diáktüntetés az 1956-os forradalom kitörésének évfordulóján Budapesten, 2022. október 23-án. / Fotók: Pásztor Csaba / 168.hu)